2024 İOKBS bursu ne kadar oldu? İOKBS bursuna zam geldi mi? Ortaokul-lise İOKBS bursu kaç para?

.

İOKBS Bursluluk Sınavına Yüz Binlerce Öğrenci Katılıyor

Her yıl yüz binlerce öğrenci İOKBS bursluluk sınavına katılmaktadır. Bu sınav sonuçlarına göre burs almaya hak kazanan öğrenciler, 2024 yılında burs ücretlerine gelecek artış oranını merak etmektedir. İOKBS bursları, memur maaşlarına orantılı olarak hesaplanmaktadır. 2024 yılı Ocak-Haziran dönemi için memurlara yüzde 49.25 oranında zam yapılacağı ifade edilmektedir. Bu nedenle öğrenciler ve veliler, burs ücretlerinin ne kadar artacağını merak etmektedir.

2024 Yılı İOKBS Bursu Ne Kadar Oldu?

2024 yılında memurlara yüzde 49.25 oranında zam yapılacağı açıklanmıştır. Buna göre 2024 yılında İOKBS bursluluk ücretleri de memur maaş katsayısı oranına göre hesaplanacaktır. Bu nedenle yeni yılda artışa gidilecektir. Ancak net burs ücretleri önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır.

Zamlı Ortaokul-Lise İOKBS Bursu Ne Kadar?

Temmuz-Aralık döneminde öğrenciler 863 TL İOKBS bursu almaktadır. Yüzde 30 zam ile burs ücreti 1.121 TL’ye, yüzde 40 zam ile burs ücreti 1.208 TL’ye, yüzde 50 zam ile burs ücreti de 1.293 TL’ye yükselecektir.

2024 İOKBS Zamli Burslar Ne Zaman Yatar?

2024 yılında burs ücretleri her ayın 25’inden sonra ödenecektir. Ancak burs ödemeleri illere göre farklı tarihlerde gerçekleşebilir. Ocak ayı burs ödemelerinin ise 2024 yılının 25 Ocak’tan sonra hesaplara yatabileceği belirtilmektedir.

İOKBS Başvuru Şartları Nelerdir?

– Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

– Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,

– Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,

– İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/cezası almamış olmak,

– Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlarından yoksun bulunmak. 2023 Mali Yılı için bu miktar 46.000 TL olarak belirlenmiştir. Aile gelirinin tespitinde ise 2022 yılında elde edilen tüm gelirler esas alınacaktır.

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir