Sivas Barosu, anonim şirketlere ceza yağdırıyor

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir, Sivas Barosu’nun anonim şirketlere “Avukat Bulundurma” uygulaması nedeniyle ciddi cezalar kestiğini belirterek, kesilen ağır idari para cezalarının iptalini ve iadesini istediklerini söyledi.

2001 yılında anonim şirketlere getirilen sözleşmeli avukat bulundurma uygulamasıyla birlikte şirketlere ciddi yaptırımlar uygulandığını vurgulayan Özdemir, avukat tayin etmedikleri her ay için asgari ücretin iki aylık brüt tutarı kadar idari para cezası kesildiğini ve bu cezaların 2024 yılında aylık 40 bin TL, yıllık toplamda ise 480 bin TL’ye kadar çıkabileceğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Özdemir, “Anonim şirketlere getirilen avukat bulundurma uygulaması, aksayan ve gözden geçirilmesi gereken bir konudur. Bu konuda önceden de açıklamalar yaptık ve taleplerimiz sınırlı bir şekilde karşılanmıştır. Ancak Cumhurbaşkanı Kararıyla yapılan düzenleme, beklentimizden çok daha düşük bir artışla sınırlı kalmıştır. Bu nedenle, iş dünyası olarak, avukat bulundurma uygulamasının tamamen kaldırılmasını istiyor ya da belirlenen sınırın ciddi şekilde artırılmasını talep ediyoruz. Üyelerimiz tarafından sözleşmeli avukat tayin edilmemesi durumunda kesilen cezalar, oldukça yüksek ve ciddi miktardadır. Bu durum, üyelerimizi hem maddi hem de manevi olarak olumsuz etkilemektedir” şeklinde konuştu.

Başkan Özdemir, “Sivas Barosu, olmayan bir uygulamayı hala sürdürüyor”

Özdemir, tüccar ve sanayicinin ekonomik sıkıntılarla boğuştuğu bir dönemde, Sivas Barosu’nun hala söz konusu uygulamayı sürdürdüğünü ifade ederek, bu durumun üyelerin üzerinde ağır bir finansman yükü oluşturduğunu söyledi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak, üyelerinin menfaatlerini koruma görevlerinin olduğunu vurgulayan Özdemir, “Üyelerimize gereken yönlendirmeleri yapmakla yükümlüyüz. Bunun yanı sıra, Sivas Barosu’nun derhal bu uygulamaya son vermesini, kesilen ağır idari para cezalarının iptalini ve iadesini istiyoruz. Neden 20 yıldır uygulanmayan bir durum, neden şimdi açık bir şekilde uygulanıyor? Neden ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde, Sivas Barosu hala bu uygulamayı ısrarla sürdürüyor? 1 milyon 250 bin lira olan esas sermayesi olan anonim şirketler, avukat bulundurma uygulamasını yolunda bir şekilde düzenlemesi nedeniyle bu paraların geri iade edilmesi gerekiyor. Kamuoyunun bu konuda açıklamalarda bulunması önem arz etmektedir” dedi.

İHA.

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir