Bakan Kacır, Gıda Araştırma ve Analiz Merkezi’nin açılışını yaptı

.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Şanlıurfa’da faaliyete giren Gıda Araştırma ve Analiz Merkezi’nin (GAAM) açılışını gerçekleştirdi. Büyük bir törende yer alan Bakan Kacır’ın yanı sıra Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri ile sanayiciler ve iş adamları da törene katıldı. Bu sanayi bölgesi Müdürlüğü fuaye alanındaki açılışta, Bakan Kacır, tesisin açılışına ilişkin konuşmasında, “Gıda Araştırma ve Analiz Merkezinin açılışı vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bereketli toprakların, zengin tarım ürünleri çeşitliliği ve kadim tarihinden gelen bilgi birikimi ile tarım ve gastronomi şehri olan Şanlıurfa’da bu tesise büyük önem atfediyorum. Bu tesisin Şanlıurfamıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bakan Kacır, “Tüm dünya küresel daralmalar ve krizlerden geçtiği bir dönemde Türkiye, yatırım, istihdam, üretim ve ihracat rotasıyla Cumhurbaşkanımızın liderliğinde emin adımlarla yoluna devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ihracatımız, 255,8 milyar dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Ayrıca orta vadeli programdaki 155 milyar dolarlık ihracat hedefimize de aşmayı başardık. 2023 yılında üçüncü çeyreği ekonomimizin yüzde 5,9 oranında büyümesi, son 13 çeyrek boyunca kesintisiz büyüme trendini sürdürdü. Salgın öncesi döneme göre son 3 yılda 4 milyonun üzerinde ilave istihdam oluşturduk” diye belirtti.

Kacır, “Organize Sanayi Bölgesi sayımız 5’e çıktı. Şanlıurfa’nın da aralarında olduğu 11 ilde yaşanan deprem felaketine de değinerek, “Türkiye, her alanda büyümesini ve kalkınmasını sürdürürken, kadim kültürlerin beşiği ve Peygamberler şehri olan Şanlıurfamız, tarımı, sanayisi, kültür ve turizmiyle büyümeye devam etmekte ve bölgesinde bir cazibe merkezi olmaya devam etmektedir. Maalesef, geçtiğimiz yıl Şanlıurfa ve diğer yerlerde meydana gelen deprem felaketiyle sarsılmıştı. Özellikle 6 Şubat’ta yaşanan depremde, Şanlıurfa’da da ağır hasarlar meydana gelmiştir. Şanlıurfa halkının acısını yüreklerimizde hissediyoruz. Bu vesileyle, depremde hayatını kaybedenlere bir kez daha Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, asrın felaketinin yaralarını sarmak ve bu kapsamda tüm kaynaklarımızı seferber ettik. Hayata geçirdiğimiz teşvik ve desteklerle kurduğumuz sanayi altyapılarının yanı sıra son 22 yılda olduğu gibi Şanlıurfa, kalkınma yolculuğuna güçlü şekilde devam etmektedir. Akçakale’de büyük bir alana sahip olan bir sanayi alanı inşa ederek şehirdeki büyümenin devamını sağlıyoruz. Geçmiş 22 yılda bölgedeki istihdam 29 bine ulaşırken, Şanlıurfa’yı cazibe merkezi haline getirerek sanayi üretimine katkıda bulunmayı sürdürüyoruz. Herhangi bir yatırım teşvik sistemi ile birlikte, şehrimizin dönüşmesine büyük ölçüde katkı sağladık. Tüm yatırımlarımızın toplam değeri ise 100 milyar lira.” ifadelerini söyledi. Bakan Kacır, deprem nedeniyle çalışmalarının yavaşladığı belirterek, “Biz, deprem sonrası yatırım süreci aksayan yatırımcılarımızın mağduriyet yaşamaması için, yapılması amacıyla düzenlediğimiz yatırım teşviklerinin süresiz olarak uzatılmasıyla Şanlıurfa’yı asla yıkmamakta kararlıyız. Deprem nedeniyle yapılması planlanan Mısır büyüklüğünde bir sürede de ABD’den 111 teşvik belgesi sağladık.” şeklinde konuştu.

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir