SPK: 2023’te 54 şirket halka arz oldu

İstanbul’da düzenlenen 3. Finansın Geleceği Zirvesi’nin Açılışında SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül Konuştu

Sermaye piyasalarının Arz ve Talep Yönlü Yoğun Yılı

Sermaye piyasalarının arz ve talep yönlü oldukça yoğun bir yıl geçirdiğimizi söyleyen Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması ve şeffaflığın artırılması amacıyla “stewardship” ilkelerinin uygulanması için çalışmaların başladığını belirtti.

Halka Arz Olan Şirketler ve Fon Kaynakları

Bunun yanında, Gönül 15 Aralık itibarıyla 54 şirketin halka arz edildiğini ve bu şirketlerin piyasadan 79,3 milyar lira fon kaynağı sağladığını açıkladı.

Rekor Kırılarak 8,5 Milyon Yatırımcı Sayısına Ulaşıldı

Gönül ayrıca Borsa yatırımcı sayısının rekor kırarak 8,5 milyonun üzerine çıktığını ifade etti.

Sermaye Piyasasının Etkin Rol Oynayan Kuruluşları: Yatırım Fonu ve Yatırım Ortağı

Kolektif yatırım kuruluşları olarak adlandırılan yatırım fonu ve yatırım ortağı, Gönül’e göre sermaye piyasasının gelişiminde etkin bir rol oynamaktadır. Menkul yatırım fonlarının sayısı 1.423’e, büyüklüğünün ise 1 trilyon 460 milyon liraya ulaştığını belirten Gönül, emeklilik yatırım fonlarının sayısının 376’ya, büyüklüğünün de 714,8 milyar liraya yükseldiğini belirtti.

Halka Açık Şirketler ve Yatırım Ortağı Durumu

SPK Başkanı Gönül, şu anda halka açık 9 menkul kıymet yatırım ortaklığı, 48 gayrimenkul yatırım ortaklığı ve 7 gelişim sermayesi yatırım ortaklığı olduğunu açıkladı. Bu durumun sermaye piyasasının gelişiminde olumlu bir rol oynadığını vurguladı.

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir