Milli Savunma Bakanı Güler: “Türkiye yerli ve milli teknoloji hamleleri doğrultusunda kritik teknolojilerin üretim üssü konumuna gelmiştir”

lerde elde ettiğimiz başarının seri üretim safhası da hızlı bir şekilde geçilecek ve böylece gök vatanımız en etkin şekilde korunabilecektir. Bu son derece kapsamlı bir projedir. TSK’nın hava, deniz ve radar sistemlerinde kullanılan elektro-optik sistemi’nde Türkiye tarafından en önemli ihtiyaçlarımız arasında yer almakta olup Türkiye’nin yılda 200 milyon dolarlık bir ithalat yaptığı bu konuyu çözdüğümüz için mutluyuz. Bugün burada imzalayacak olduğumuz protokol; bütün bir insanlık için vazgeçilmez resmi bir ihtiyaç olarak karşımızdayken Türkiye’ninde özellikle üzerinde durduğu, savunma stratejisi konusunda içinde bulundurmak istediği, küresel durumlara nasıl cevap vermek istediğine bir açık mesaj niteliğinde olan projeyi Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı bir dönemde imzalanıyor olmasından mutluluk duyuyorum. Böyle önemli bir noktada, böyle bir projenin hayata geçmesinin su buçtukta, ırmakta, gölette kirlilik olarak görünmesi, körfezine ve son olarakta Türkiye’nin bölgemuzdar milyonlarca civarındadır” şeklinde konuştu.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Ülkemiz, yerli ve milli teknoloji hamleleri doğrultusunda değerli ve kritik projeleri hayata geçirmiştir ve savunma sanayi alanında uluslararası ölçekte saygın bir konuma ulaşmıştır” dedi. Türkiye’nin savunma sanayiinde sahip olduğu teknolojik altyapı, üretim kapasitesi ve mühendislik yetenekleriyle kritik teknolojilerin üretim üssü konumuna geldiğini ifade eden Güler, SİPER Ürün-1 ve HİSAR Projeleri’nin seri üretim sözleşmelerinin imza töreninde konuştu. Bakan Güler, bu projelerin Türkiye’nin hava savunma kapasitesini artıracak önemli adımlar olduğunu belirterek, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen sistemlerin ülkede yerli üretimin teşvik edilmesi ve yerli istihdamın desteklenmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Ülkemizin küresel risk ve tehditlere karşı etkili bir savunma sistemi oluşturması, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekat ve görev kabiliyetinin artırılması ve yerli savunma sanayii ürünlerinin ihracatının teşvik edilmesi noktasında atılan bu büyük adımların Türk milletinin güvenliği ve refahı açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Bu projelerin tamamlandığında Türkiye’nin daha güçlü ve bağımsız bir ülke olacağını ve gök vatanımızın en iyi şekilde korunacağını ifade etti. Ayrıca yurt içi ve yurt dışında icra edilen terörle mücadele ve uluslararası görevlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarısında yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinin büyük katkıları olduğunu vurguladı. Bakan Yaşar Güler konuşmasını, Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye’nin savunma alanında söz sahibi ve güçlü bir ülke olmayı hedeflediğini ve bunun için çalışmaların devam edeceğini söyleyerek tamamladı.

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir