Dünyanın 2023 yılındaki büyük mücadelesi: Orman yangınları

2023 yılının sona ermesine yaklaşırken, yıl boyunca dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok felaket yaşandı. Özellikle orman yangınları, Kanada, ABD, Yunanistan ve diğer ülkelerde büyük yıkımlara, yüzlerce can kaybına ve binlerce kişinin tahliyesine neden oldu. Kanada’da başlayan orman yangınları, ülke tarihinin en büyüğü olarak kayıtlara geçerken, dünya genelinde son 10 yılın en büyük orman yangınları arasına girdi. Ayrıca, sadece Kanada’da değil, Yunanistan, ABD ve diğer ülkelerde de orman yangınlarının sebep olduğu karbon emisyonu ve küresel ısınmaya etkisi büyük endişe yaratıyor.

Kanada’da yangınlardan en çok etkilenen bölgeler British Columbia ve Alberta eyaletleri oldu. British Columbia’da yaklaşık 2 bin 217 yangında mücadele edilirken, 25 bin kilometrekarelik alan yandı. Alberta Eyalet Başbakanı Danielle Smith, yangınlar nedeniyle olağanüstü hal ilan etti ve yaklaşık 38 bin kişinin tahliye edildiğini açıkladı. Ayrıca, Kanada’daki yangınların yanmış alanın Güney Kore ve Küba’nın toplam yüz ölçümünden daha büyük olduğu da dikkat çekici bir gerçek.

Kanada’daki yangınlar sadece ülkeye yıkım getirmedi, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ne ve Avrupa’ya da dumanlarını ulaştırdı. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Alberta’daki yangınlardan kaynaklı dumanların ABD-Kanada sınırına kadar yayıldığını gösteren görüntüler paylaştı. Ayrıca, Avrupa Birliği’nin (AB) Kopernik Atmosfer İzleme Servisi de açıklamasında Kanada, Yunanistan ve Doğu Akdeniz’deki yangınların sebep olduğu emisyonlarda önemli bir artış olduğunu bildirdi.

ABD’nin Hawaii eyaletine bağlı Maui Adası’ndaki ağustos başındaki yangınlarda ise korkunç bir tablo ortaya çıktı. Yangınlarda 100 kişi hayatını kaybetti ve ülkedeki son 100 yılın en kanlı orman yangınları olarak kayıtlara geçti. Hawaii Valisi Josh Green, yangınların yol açtığı tahribatın büyük olduğunu ve maddi zararın yaklaşık 6 milyar doları bulduğunu açıkladı. ABD Başkanı Joe Biden, yangınların etkisiyle Maui Adası’nı acil durum bölgesi ilan etti.

Yunanistan da bu yıl büyük bir yangın felaketi yaşadı. Dedeağaç ve Meriç bölgesinde 19 Ağustos’ta başlayan yangın, ülkenin son 20 yılda karşılaştığı en büyük orman yangını oldu. Yunanistan Meteoroloji Dairesi’nin raporuna göre, yangınlar sonucu yanan ormanlık alan 720 bin dönümden fazlaydı. Ülkede son 20 yılda kaydedilen en büyük yangın olan Dedeağaç ve Meriç yangını ayrıca Avrupa kıtasında da son yıllarda görülen en büyük yangın olarak kayıtlara geçti.

Dünyanın diğer bölgelerinde de benzer felaketler yaşandı. Şili’nin orta ve güney kesimlerinde şubat ayındaki yangınlarda 24 kişi hayatını kaybetti ve yüzlerce ev ile 400 binden fazla hektarlık alan zarar gördü. İtalya’nın güneyindeki temmuz sonu yangınlarında 4 kişi öldü, binlerce kişi tahliye edildi. İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan Tenerife Adası’nda ağustos ayında çıkan yangın sonucu 5 köy boşaltıldı ve yaklaşık 12 bin kişi tahliye edildi. Ekim ayında ise adada 15 hektarlık bir alan yangınla kül oldu.

Bu felaketler, sadece bölgesel değil küresel düzeyde de büyük endişe yaratıyor. Önümüzdeki yıllarda, iklim değişikliğinin etkisiyle benzer ve hatta daha kötü yangınlar yaşanması olasılığı, dünya liderlerine acil önlem almayı zorunlu kılıyor. Yoksa 2023 yılında olduğu gibi dünya nüfusunun ve doğal kaynakların zarar göreceği bir geleceğe doğru ilerliyoruz.

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir